Co zrobić jak pies złapie kleszcza na spacerze?

Wiele psów potrzebuje spacerów. To dla nich doskonała okazja nie tylko do zdrowego wysiłku fizycznego, ale także ćwiczenia innych umiejętności, na przykład węchu. Niestety szczególnie w sezonie letnim nasze czworonogi mogą być narażone na ataki kleszczy. Dlatego przedstawiamy najważniejsze fakty, z którymi powinien zapoznać się właściciel psa.

Przede wszystkim – czym jest kleszcz?

Kleszcze to niewielkie owady, należące do gromady pajęczaków i podgromady roztoczy. Żywią się one krwią kręgowców, ale bez pożywienia mogą także przeżyć długo, nawet do kilku lat. Istnieje kilkadziesiąt gatunków kleszczy jednak ze względu na ryzyko roznoszenia chorób interesują nas przede wszystkim dwa gatunki – kleszcz pospolity oraz kleszcz łąkowy. Choć ich wzmożone ataki następują w okresie wiosenno-letnim, możliwe jest złapanie kleszcza nawet w zimie, ze względu na ocieplający się klimat oraz podwyższone temperatury w mieście.

Dlaczego boimy się kleszczy?

Wbicie się kleszcza raczej nie powoduje bólu, a wręcz przeciwnie – często jest zupełnie niewyczuwalne. To niestety sprawia, że czasem my sami lub nasz pies możemy nosić go na sobie przez dłuższy czas. Mimo, że ukłucie nie boli, kleszcze bywają naprawdę niebezpieczne. Przenoszą bowiem poważne choroby, z których najbardziej niebezpiecznymi są borelioza oraz babeszjoza. Dlatego nawet jeśli uda nam się wyjąć kleszcza z ciała naszego psa, powinniśmy bacznie obserwować jego reakcje. Niektóre bowiem mogą sygnalizować problemy zdrowotne.

Co zrobić, gdy pies złapie na spacerze kleszcza?

Złapanie kleszcza przez czworonoga to nic dziwnego. Właściwie każdy właściciel psa prędzej czy później spotka się z podobnym problemem. Najważniejsze to oczywiście nie popadać w panikę i zdać sobie sprawę z tego, że nie każdy kleszcz będzie powodował boreliozę. Nie ma więc sensu rozpaczać nad pupilem, tylko należy w miarę szybko usunąć niechcianego pasażera.
Szczególnie jeśli nie mamy doświadczenia z wyjmowaniem kleszczy, powinniśmy zaopatrzyć się w specjalne urządzenie do tego przeznaczone. Najbardziej popularne są lassa z żyłką oraz szczypce. Można oczywiście zrobić to także przy pomocy pęsety lub igły, pamiętając jednak, że pies to zwykle ruchliwe stworzenie i nie zawsze będzie mu odpowiadać długa pielęgnacja.

Jak chronić naszego psa przed kleszczami?

Opracowano wiele metod walki z kleszczami. Właściwie żadna z nich nie daje stuprocentowej gwarancji powodzenia. Skuteczność zależy bowiem od bardzo wielu czynników. Najpopularniejsze są obecnie preparaty sprzedawane w postaci obroży, sprayu do spryskiwania psa lub zastrzyków.

Te także dzielą się na wiele różnych rodzajów. Mamy do wyboru biologiczne oraz chemiczne preparaty. Naturalne zwykle nie działają tak skutecznie jak chemiczne, jednak te drugie szkodzą niestety nie tylko kleszczom, ale także czworonogom. Dlatego wybór środka ochronnego powinien być dobrze przemyślany i dokonany ostrożnie, biorąc pod uwagę przede wszystkim dobro czworonoga. Właściciele, którzy mają czas na eksperymentowanie mogą spróbować także ziołowych mieszanek przeciw kleszczom, przyrządzonych samodzielnie w domu.

Niezależnie jednak od tego, jaką metodę walki w kleszczami wybierzemy, pamiętajmy, że nasz pies nie może cierpieć z powodu wzmożonego ataku kleszczy. Krótsze spacery czy mniejsza ilość wyjść w ciągu dnia może sprawią, że pies nie złapie tylu niechcianych pasożytów, ale też z pewnością przyczynią się do pogorszenia samopoczucia naszego psa.

Komentarz “Co zrobić jak pies złapie kleszcza na spacerze?

  1. Alex pisze:

    Firmy zarabiajace na badaniach kleszczy na pewno doradza jak najszybsze badanie kleszcza po ukaszeniu, ale kosztowne badanie nie da nam odpowiedzi na to, czy kleszcz przekazal nam chorobe. Krotkotrwale ugryzienie moze byc calkiem niegrozne – wiec jezeli nie byl napity to mial mniejszy kontakt z twoja krwia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *